Poznejte severní Plzeňsko díky nové malované cyklomapě

24. března 2023

Novinky

Právě vychází nová cyklomapa okresu Plzeň-sever – Ručně malovaná cyklomapa Severní Plzeňsko dětem

Ručně malovaná cyklomapa Severní Plzeňsko

Tato cyklomapa je tak trochu jiná

Do její tvorby jsme totiž zapojili ty nejlepší kreslíře a malíře na světě – děti. A proč toto rozhodnutí? Odpověď je překvapivě jednoduchá. Ze zkušeností víme, že v ručně malovaných mapách se děti orientují podstatně lépe než v těch klasických. Proč by se tedy nemohly samy podílet na jejich konečné podobě? Ano, byli to právě žáci základních a základních uměleckých škol ze severního Plzeňska, kteří nám s tvorbou mapy pomohli.

To jejich obrázky vám přiblíží, jak vypadá místo, které chcete navštívit

Ať už je to zámek, zřícenina hradu, monumentální klášter, starodávný vodní mlýn, nebo zdejší unikátní kaolinové lomy, se vším si hravě poradily děti. A díky nim se také naladíte na kouzlo krajiny v údolí řeky Střely, kde za letních nocí můžete spatřit miliony hvězd, užijete si plavbu lodí pod unikátním železničním mostem a poznáte úchvatné barokní památky, které nikde jinde nenajdete.

Rodiče, až tedy budete chtít s celou rodinou vyrazit na výlet na kolech, svěřte výběr trasy svým ratolestem. Nejen že ony samy nejlépe vědí, co je bude bavit a zajímat, ale zároveň při pohledu na obrázky budou chtít zjistit, jestli jejich spolužáci nebo děti ze sousedních škol opravdu „trefili“ podobu onoho místa.

Ručně malovaná cyklomapa Severní Plzeňsko
Ručně malovaná cyklomapa Severní Plzeňsko dětem – výřez z informační části mapy

KŘÍŽEM KRÁŽEM NA SEVER A ZÁPAD OD PLZNĚ

Co vás napadne, když vyslovíte „severozápadní Plzeňsko“? Nějaký ten kus krajiny na sever a na západ od Plzně, který nikdo až tak moc nezná, anebo velice zajímavá oblast s nesmírně bohatou historií, mnoha architektonickými památkami a přírodními krásami?
Pravdu má ten i ten. Severní Plzeňsko skutečně nepatří k příliš známým turistickým destinacím. Možná ale právě proto je tady tak krásně a vy byste měli sednout na kola a vyrazit za objevy!

Jen kousek od Plzně objevíte hned dva barokní skvosty. Tím prvním je klášter v Plasech – rozlehlý komplex, který byl založen roku 1144 knížetem Vladislavem II. Za dalším Santiniho skvostem nemusíte nijak daleko. Stačí sledovat značení cyklotrasy „Baroko I“ a za několik okamžiků jste v Mariánském Týnci a stěží dýcháte obdivem při pohledu na nádheru kláštera Mariánská Týnice.

Další cesta vás může zavést třeba do Nečtin, kde budete obdivovat romantický zámek a jistě prošmejdíte i zříceninu hradu Nečtiny, který byl na místě pravěkého sídliště postaven králem Janem Lucemburským po roce 1330. V nedalekém městečku jménem Úterý objevíte další barokní klenot – kostel Narození sv. Jana Křtitele, který je pro změnu dílem Kryštofa Dientzenhofera, ve Všerubech se vrátíte do časů slohu románského.

Nahlédněte do mapy a najděte v ní to, co vás láká. Je dost možné, že až tam budete, narazíte na spoustu dalších zajímavostí v okolí, o kterých jste doposud neslyšeli, ale které byste vidět určitě měli. Tak tedy vzhůru za objevy!

Ručně malovaná cyklomapa Severní Plzeňsko
Ručně malovaná cyklomapa Severní Plzeňsko dětem – mapová strana mapy
Ručně malovaná cyklomapa Severní Plzeňsko
Ručně malovaná cyklomapa Severní Plzeňsko dětem – informační strana mapy

INTERAKTIVNÍ PODOBA MAPY

Orientace v této malované mapě je mnohem snadnější než v klasické mapě, protože přesně vidíte, jak vypadají zajímavé objekty, jak rozsáhlé jsou pohoří a jak hluboké jsou údolí. Jsou zde zakresleny všechny pěší i vybrané cyklistické trasy, naučné stezky, čísla cest a jiné potřebné údaje. Na mapové straně jsou popisy vybraných cyklotras včetně výškového profilu.

Mapa je oboustranná, na přední mapové straně jsou popisy vybraných cyklotras vhodných pro děti včetně výškových profilůna zadní informační straně pak najdete povídání a obrázky o zajímavostech regionu. Součástí mapy je i brožura s popisem obcí. Obrázky k zajímavostem a povídání o obcích malovaly právě děti ze Severního Plzenska.

Mapa vznikla i díky partnerům z řad obcí a firem, kteří tento projekt podpořili a o kterých si můžete přečíst na informační straně mapy a v brožuře. Korekturu mapy provedl Klub Českých turistů, obce, města a podnikatelské subjekty regionu Plzeňska.

  • Provedení mapy: jako skládaná a jako nástěnná s možností lištování. Tisk mapy na papír s certifikátem FSC – šetrný k přírodě
  • Rozměr rozložené mapy: A1 (594 x 841 mm)