NOVINKA – ručně malovaná cyklomapa Prostějovsko dětem

24. srpna 2023

Novinky

Právě vychází nová cyklomapa okresu Prostějov – Ručně malovaná cyklomapa Prostějovsko dětem

Ručně malovaná cyklomapa Prostějovsko dětem

Tato cyklomapa je tak trochu jiná

Do její tvorby jsme totiž zapojili ty nejlepší kreslíře a malíře na světě – děti. A proč toto rozhodnutí? Odpověď je překvapivě jednoduchá. Ze zkušeností víme, že v ručně malovaných mapách se děti orientují podstatně lépe než v těch klasických. Proč by se tedy nemohly samy podílet na jejich konečné podobě? Ano, byli to právě žáci základních a základních uměleckých škol, kteří nám s tvorbou mapy pomohli.

To jejich obrázky vám přiblíží, jak vypadá místo, které chcete navštívit

Ať už je to rozhledna, celá řada zámků, překrásné kostely, větrný mlýn, nebo zajímavý lázeňský areál, se vším si hravě poradily děti. A díky nim se také naladíte na kouzlo široširé Hané, na kterou shovívavě shlíží „hanácký Mont Blanc“ aneb Velký Kosíř.

Rodiče, až tedy budete chtít s celou rodinou vyrazit na výlet na kolech, svěřte výběr trasy svým ratolestem. Nejen že ony samy nejlépe vědí, co je bude bavit a zajímat, ale zároveň při pohledu na obrázky budou chtít zjistit, jestli jejich spolužáci nebo děti ze sousedních škol opravdu „trefili“ podobu onoho místa.

Ručně malovaná cyklomapa Prostějovsko dětem
Ručně malovaná cyklomapa Prostějovsko – informační strana mapy

NA KOLE ZA JEDINEČNÝMI KRÁSAMI PROSTĚJOVSKA

Svou cestu za kouzly tohoto moravského regionu nemůžete začít nikde jinde než přímo v jeho srdci – ve městě Prostějov. Na Filipcově náměstí vás přivítá překrásný kostel Povýšení svatého Kříže a opodál narazíte na bývalou židovskou synagogu Bet ha-midraš. Tato zajímavá empírová budova z 19. století připomíná židovskou komunitu, která se v Prostějove začala usazovat od 15. století. Na náměstí T. G. Masaryka zaručené nepřehlédnete novou radnici s více než šedesátimetrovou vězí s orlojem, který ukazuje kalendářní měsíce v roce, postavení Měsíce a Slunce na obloze i čas. V naší republice byste našli pouze čtyři orloje tohoto typu. Zajímavý je ovšem i Národní dům, jenž je jedinečnou ukázkou architektury vrcholného secesního období.

Protože Prostějovsko bylo osídleno už ve velmi dávných dobách, během svého putování tady objevíte celou spoustu míst, kde lidé žili už před tisíci lety. Jedním takovým místem nedaleko obce Malé Hradisko, z něhož přímo sálá tajemná atmosféra pradávných veku, je keltské oppidum. Pokud z hloubi srdce toužíte poznat region Prostějovsko co nejdůkladněji, stavte se do muzea v Prostějove. Expozice o pravěkých dějinách tohoto území vám umožní seznámit se s běžným životem tehdejších lidí prostřednictvím zraku, hmatu i nejrůznějších aktivit.

Najdete zde také několik zajímavých rozhleden. Jedna z nich na vás ceká v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem. Říká se jí Červená věž nebo takzvaná vlajková věz, protože na ní přes letní sezónu spatříte vyvěšenou vlajku v barvách šlechtického rodu Silva-Tarouca, jehož historie je spjatá se zdejším zámkem.

Ať už je to rozhledna, celá řada zámků, překrásné kostely, větrný mlýn, nebo zajímavý lázeňský areál, se vším si hravě poradily děti. A díky nim se také naladíte na kouzlo široširé Hané, na kterou shovívavě shlíží „hanácký Mont Blanc“ aneb Velký Kosíř.
Ručně malovaná cyklomapa Prostějovsko dětem

Orientace v této malované mapě je mnohem snadnější než v klasické mapě, protože přesně vidíte, jak vypadají zajímavé objekty, jak rozsáhlé jsou pohoří a jak hluboké jsou údolí. Jsou zde zakresleny všechny pěší i vybrané cyklistické trasy, naučné stezky, čísla cest a jiné potřebné údaje. Na mapové straně jsou popisy vybraných cyklotras včetně výškového profilu.

Mapa je oboustranná, na přední mapové straně jsou popisy vybraných cyklotras vhodných pro děti včetně výškových profilůna zadní informační straně pak najdete povídání a obrázky o zajímavostech regionu. Součástí mapy je i brožura s popisem obcí. Obrázky k zajímavostem a povídání o obcích malovaly právě děti z Prostějovska.

Mapa vznikla i díky partnerům z řad obcí a firem, kteří tento projekt podpořili a o kterých si můžete přečíst na informační straně mapy. Korekturu mapy provedl Klub Českých turistů, obce, města a podnikatelské subjekty regionu Prostějovska.

  • Provedení mapy: jako skládaná a jako nástěnná s možností lištování. Tisk mapy na papír s certifikátem FSC – šetrný k přírodě
  • Rozměr rozložené mapy: A1 (594 x 841 mm)