Malovaný tip na výlet – poznejte Kladensko

9. července 2021

Novinky, Tipy na výlet

Kladensko je krásné, zajímavé a překvapující. Připravte si kola, šlápnete do pedálu a hurá na výlet!

A nezapomeňte si do batůžku přibalit malovanou cyklomapu Kladensko dětem. Není jen tak ledajaká, ale to poznáte okamžitě. Je to totiž mapa ručně malovaná, se všemi značenými cyklotrasami a turistickými stezkami a k tomu všemu doplněná o krásné obrázky zajímavostí a dominant, kterými Kladensko doslova oplývá. Do její tvorby se zapojili žáci základních a základních uměleckých škol z Kladenska a právě jejich obrázky vám přiblíží, jak vypadá místo, které chcete navštívit.

ZAJÍMAVOSTI REGIONU

Najdete zde hluboké lesy, zajímavé architektonické památky i stopy po pravěkých kulturáchkrásnou přírodu, nádherné výhledy do dalekého kraje a zažít můžete i pořádnou dávku adrenalinu a zábavy. Tady se můžete vydat po stopách slavných Přemyslovců a objevit místo, odkud věštila kněžna Libuše, prozkoumat pevnost železobetonu na bunkrech vystavěných za první republiky a dokonce si na vlastní kůži vyzkoušet, čím vším musí projít horník, než sjede do hlubin černouhelného dolu. Vodomilové nevynechají návštěvu aquaparků a koupališť, celý region přehlédnete jedním pohledem hned z několika rozhleden.

Kladensko je zároveň jako stvořené pro výlety na kole. Je doslova propletené sítí značených cyklotras a krásných cyklostezek, na které se směle mohou pustit i in-line bruslaři. Tak tedy vzhůru za objevy!

CESTA DO HLUBIN DÁVNÝCH ČASŮ
Jakým vývojem si prošla zdejší krajina a co se tady dělo před dávnými a dávnými časy? Představte si, že jste právě nasedli do stroje času a vydejte se na dalekou cestu. Až do doby, kdy se teprve formovaly kontinenty, dnes tak obyčejné přesličky a kapradiny dosahovaly závratných rozměrů a všude byly neprostupné bažiny.

Ano, právě tehdy, v prvohorách začalo vznikat bohatství tohoto regionu – černé uhlí usazené hluboko pod zemí. O tom, jakou cestou musí projít, než se dostane na zemský povrch, a kolik lidské práce za tím vším stojí, se dozvíte v Hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích u Kladna. Zjistíte také, že uhlí se na Kladensku dobývalo už v 18. století a že poslední vůz s vytěženým „černým zlatem“ vyjel docela nedávno – v roce 2002.

Ručně malovaná cyklomapa Kladensko

Kladno - malba z cyklomapy Kladensko, Filip, 14 let

Kdo by si ale myslel, že Kladno je jen městem průmyslovým, velice by se mýlil. Vždyť kladenský zámek je jednou z nejstarších staveb města. Jeho předchůdkyně – kamenná tvrz, stávala na tom samém místě už ve 14. století. A současná podoba zámku je prý dílem věhlasného barokního stavitele Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Návštěva zámeckého areálu bude bavit určitě každého. V zámecké galerii se konají nejrůznější výstavy, přednášky a spousta zábavných akcí pro děti školní i předškolní. K tomu navíc je zámecké sklepení upraveno jako důlní štola a hned vedle zámku se v medvědáriu můžete seznámit s jeho chlupatými obyvateli.

Další zastávkou na vaší pomyslné cestě časem může být královské město Slaný. Věděli jste, že na vrcholu Slánské hory žili lidé už v době kamenné? A zdejší gotický kostel sv. Gotharda je připomínán už ve 12. století. Také mnohé měšťanské domy ukrývají gotické, renesanční i barokní části a dochovala se i část městského opevnění s pozdně gotickou Velvarskou branou.
Jak název napovídá, cesta z této brány vedla přímo do Velvar, dalšího historického městečka mnoha krás a zajímavostí.

Mimochodem – víte, že Velvary se proslavily i něčím jiným než známou písničkou o propitých tolarech? To bylo tenkrát, když se na stavbu Karlova mostu svážela vejce z celého království. Velvarští poslali také. Ovšem byli natolik prozíraví, že je uvařili natvrdo, aby se cestou nerozbila 🙂 Tato úsměvná historka ovšem neznamená, že by ve Velvarech nebylo co k vidění. Právě naopak. Toto historické městečko je plné tajuplných uliček a při pohledu na krásné měšťanské domy a honosnou radnici se až tají dech.

Slaný - malba z cyklomapy Kladensko, Daniel, 12 let

Libušín - - malba z cyklomapy Kladensko, Václav, 12 let

PUTOVÁNÍ ZA PŘÍBĚHY

A zatají se vám i při pohledu do kraje z vyhlídky Radovič. Dohlédnete určitě až na vrch Budeč. Sídlili tady už dávní Keltové a Přemyslovci si zde v 9. století vybudovali hrad, který byl jedním z nejdůležitějších center jejich státu. Až se budete procházet po hradišti, možná si vzpomenete na legendu, podle které právě tady pobýval v mládí kníže Václav a chodil zde do školy. A protože tehdy školní vyučování probíhalo pod přísným dohledem kněze, je také docela možné, že s písmenky a dalšími důležitými znalostmi se mořil na sedátku či klekátku v rotundě sv. Petra a Pavla, která na Budči stojí už od 9. století!

A protože legend a zajímavých příběhů není nikdy dost, měli byste navštívit i Libušín. Povídá se totiž, a vlastně i slovutný kronikář Kosmas o tom psal, že právě tady žila a „viděla město veliké, jehož sláva hvězd se bude dotýkati“ ona slavná kněžna Libuše. Možné by to i bylo, vždyť hradiště tady bývala už v časech prvních přemyslovských kmenů – tedy v 6. a 7. století. Dnes tady stojí jenom kostelík sv. Jiří ze 13. století a o něco mladší zvonice a málokoho napadne, že až do minulého století tady bylo živo a veselo a stály tady chalupy vesnice jménem Hradiště.

Jak vidíte, na Kladensku vám dávná historie ožívá přímo před očima. Stačí vědět, kam se vypravit, pozorně se dívat a naslouchat tomu, co krajina, města a třeba i malé vesničky vyprávějí.

Věděli jste, že na tomto území žily kdysi lidé, kteří měli v oblibě velké kameny a že když budete chtít na vlastní oči spatřit opravdový starověký menhir, nemusíte až do Británie? No ano, stačí se vypravit do nenápadné vesnice jménem Klobuky. Kousek za vsí přímo u silnice v poli tady stojí osamělý balvan. Říká se mu Zkamenělý pastýř.

Kdo a kdy jej tady postavil? To už se asi nedozvíme. Možná to byli Keltové, možná někdo před nimi. Povídá se, že původně byl balvan obklopen několika dalšími menšími kameny, které snad byly postaveny do kruhu, takže vypadal jako pastýř se svými ovečkami. Odtud tedy pochází jeho pojmenování, které je zaneseno i ve starých kronikách. A možná také zaslechnete něco o tom, že při každém zvonění v kostelíku postoupí o jeden krok, který je veliký jako zrnko písku. Až přijde Zkamenělý pastýř ke kostelíku v Klobukách, nastane prý konec světa.

Je ale zřejmé, že konce světa se bát nemusíme, protože pokaždé, když se ozve zvonění na protější straně v Kokovicích, musí se kámen vrátit zpět. O tomto menhiru se také říká, že má tajemnou moc a vyzařuje zvláštní energii. Když se sem vydáte o některém ze starých keltských svátků Beltain nebo Lughnasadh, což jsou vlastně staré známé a staletími upravené májové veselice a dožínky, zažijete skutečný návrat do dávných časů.

Trochu skromnější, ale stejně zajímavý menhir mají i ve vesnici Družec v rohu zdi hřbitova. Tomuto se říká Zkamenělec a jeho původ je poněkud nejasný. Stával původně přímo před kostelem, a proto, že se mu každý raději vyhnul a lidé se ho báli, byl v polovině 19. století přemístěn na nenápadnější místo. Ono se ani není čemu divit. V družeckém kostele Nanebevzetí Panny Marie bývala totiž odedávna dřevěná socha Madony, které bylo připisováno mnoho zázraků. Traduje se také, že kdysi v dávném středověku jako jediná zůstala zázrakem zachována při obrovském požáru, který kostel zachvátil. Tehdy se prý také před kostelem objevil onen Zkamenělec. Byl to člověk falešně přísahající a rouhač vůči Panně Marii. A když se jednoho dne zaklínal, aby ve skálu se proměnil, jestli křivě přísahá, ihned zkameněl. Kdy se to stalo, o tom se zpráv nenalézá. Družecká socha Panny Marie však na všech starých rytinách a obrazech byla vždycky vypodobněna spolu s tímto sloupem.

Kamenný pastýř - Klobouky, malba z cyklomapy Kladensko, Barbora, 13 let

Kostel Klobouky, malba z cyklomapy Kladensko, Anna, 11 let

Hornický skanzen Mayrau, malba z cyklomapy Kladensko, Elena, 15 let

Památník Lidice, malba z cyklomapy Kladensko, Valentýna, 13 let

NEČEKANÉ ZÁŽITKY MOHOU ČEKAT I V MUZEU

Jak je vidět, dávné příběhy a legendy na Kladensku ožívají doslova na každém kroku. Některé z nich ovšem nejsou tak staré a ještě se najdou i pamětníci , kteří je zažili na vlastní kůži. A upřímně řečeno, nic moc veselého to nebylo. Stačí jen vzpomenout neblahé časy před druhou světovou válkou, kdy se v celém pohraničí horečně stavěla linie opevnění. Že z Kladenska je to k hranicím ještě daleko? Ano, to je pravda, ale ona obranná linie byla vystavěna i kolem Prahy.
Některé z bunkrů můžete i navštívit. Třeba ve Smečně, kde se nachází Vojenský skanzen. Jeden bunkr je nalepen přímo k zámecké zdi a kousek od něho se pak můžete podívat na historickou vojenskou techniku, ten druhý je nad osadou Mlýnek u nedaleké vesnice Drnov.

Další podobnou ukázku vlasteneckého nasazení té doby najdete ve vesnici Sazená. Ovšem jestli budete hledat klasický řopík, tak pátráte marně. Protože tento je naprostým unikátem a nikde jinde podobný nenajdete. Zamaskovali jej totiž tak dokonale, že na první pohled připomíná malé stavení se sedlovou střechou.

Druhou světovou válku však na Kladensku nepřipomíná jen prvorepublikové opevnění. Je to především Památník Lidice. Pro žáky mateřských, základních a středních škol organizuje spoustu zajímavých akcí, díky kterým děti lépe pochopí tragický příběh Lidic, kde netrpěli jen dospělí, ale především děti.

Velice zajímavá a poučná bude také návštěva Muzea studené války a protivzdušné obrany v Podlešíně. Protože právě tady si můžete zblízka prohlédnout raketovou techniku z období studené války a mnoho dalšího.

Že už je té války moc? Tak si zajeďte na náves v Třebízi a ve zdejších statcích a chalupách nahlédněte do kuchyní, dílen a světnic lidí, kteří je obývali a užívali mnohdy už v 16. století!

A jen kousek odtud jsou Lisovice u Zlonic. Že nevíte, proč byste tam měli jezdit? Přece proto, že právě tady je jedno z nejhezčích železničních muzeí a při slavnostním zahájení sezóny se můžete svézt vlakem taženým parní lokomotivou nebo historickým autobusem.

VZHŮRU DO PŘÍRODY!

Při svých cyklotoulkách Kladenskem byste ovšem neměli jen tak bez povšimnutí míjet krásy přírodní. Možná ani netušíte, kolik jich tady je. Stačí zaparkovat kolo pod Slánskou horou a vydat se po trase naučné stezky až na vrchol. Cestou objevíte mnoho zajímavých rostlin, užijete si působivé výhledy a ti zdatnější se mohou stavit na zdejší ferratě.

Nedaleká Vinařická hora je zase ukázkou třetihorní sopečné činnosti. Býval tady lom a díky těžbě jsou zde dnes krásně vidět střídavě uložené vrstvy čediče, popela a ztuhlé lávy. Když si zajedete do Otvovic, třeba potkáte Lucku Bílou. A když to štěstí mít nebudete, věnujte alespoň malou chvilku studiu botaniky a teplomilných stepních rostlin, kterých je na Otvovické skále hotová záplava.
Pravým opakem pak je přírodní památka Záplavy v Srbech, kde žije celá spousta vodního ptactva. Jak název napovídá, suchou nohou tudy neprojdete, zato si můžete krásně zaplachtit na hladině Turyňského rybníka.

A protože Kladno je odtud jenom malý kousek cesty přes les, nezapomeňte si zajít do některého ze zdejších parků. Už jste někdy viděli obrovskou zkamenělou ulitupravěkého Edaphosaura nebo přerostlou plavuni v poněkud netradiční podobě? V tom případě je park Trilobit to pravé. Ti menší z vás, kteří máte rádi veselá zvířátka, na kterých si můžete hrát a dosyta se vyřádit, si zase odskočí do parku zvaného Zoologická.

Tu opravdovou se zvířaty živými potom objevíte v nedaleké vesničce, která už svým názvem doslova vybízí k výletu. Jmenuje se totiž Zájezd. Takže hurá na zájezd do Zooparku Zájezd! Čeká vás tady spousta akcí přímo uprostřed malé, ale velice sympatické zoologické zahrady. A komu jedna návštěva nestačí, může tady strávit nádherný prázdninový tábor.

Živo je i ve Cvrčovicích na Čabárně, což je překrásný park ve stylu japonské zahrady, kde se můžete projít kolem jezírek s kapry Koi, královskými černými labutěmi a překrásnými lekníny. Dokonce si tady vlastnoručně ulovit chutnou rybu a pořádají se tady také RC závody lodí.

Poněkud klidnější pak bude procházka oborou a křivoklátskými lesy, které se do šíře i do dáli rozprostírají od zámku v Lánech. To, že zdejší zámek je letním sídlem prezidentů už od časů T. G. Masaryka, ví asi každý. Věděli jste ale, že v lánských lesích byste mohli objevit i zbytky druhé nejstarší železnice na evropském kontinentu?

Medvědárium Kladno, Zámek Lány, malba z cyklomapy Kladensko, Kristýna, 13 let

Zoopark Zájezd, malba z cyklomapy Kladensko, Adélka, 10 let

Zámek Lány, malba z cyklomapy Kladensko, Anna, 10 let

Velvary, malba z cyklomapy Kladensko, Marie, 14 let

Adventure Golf Horní, malba z cyklomapy Kladensko, Jolanka, 8 let

Sportovní hala Stochov, malba z cyklomapy Kladensko, Barbora, 12 let

ZÁŽITKY PRO VŠECHNY

Díváte se rádi na svět z výšky? V tom případě si dopřejte nádherné výhledy na středočeskou krajinu z některé rozhledny. Na Kladensku je jich hned několik, a protože kopce tady opravdu nejsou příliš vysoké, žádné namáhavé výstupy vás rozhodně nečekají.

Kladno jako na dlani budete mít z rozhledny Kožova hora, která byla postavena už v roce 1930. Nejlépe na podzim se vypravte na Vysoký vrch, protože právě odtud se můžete pokochat barevnou nádherou křivoklátských lesů a zajímavé výhledy čekají i na Vysokém vrchu a z vysílače nad obcí Líský.

A až se dosyta pokocháte, vzhůru za zážitky! Třeba na Sletiště. Chcete si zaplavat v létě i v zimě? Proč ne, je tady letní koupaliště i aquapark. Ti, kteří se rádi hýbají, mají k dispozici hned několik hřišť na různé sporty nebo třeba venkovní posilovnu a workoutové hřiště, své království plné herních prvků tady mají i ti nejmenší. Na cyklisty a in-line bruslaře tady zase čekají velice příjemné in-line dráhy a na Sletišti se dokonce můžete projet i na koni.
A co teprve čeká na ty, kteří zdolají tu nejlepší lezeckou stěnu široko daleko, která je právě tady – na Kladně! Pořádný adrenalin zažijete také v Bratronicích, kde v místech bývalé raketové základny vznikl ten nejúžasnější prostor pro paintball, jaký si dokážete představit.

Abyste si dopřáli trochu zklidnění, ponořte svá rozpálená tílka do chladivých vlnek jezírka Libušín nebo do bazénů ve slánském aquaparku, prohlédněte si hvězdnou oblohu prostřednictvím slánské hvězdárny, anebo navlékněte odpovídající dress code a poznejte taje hry jménem golf. Ten klasický si zahrajete v Horním Bezděkově nebo v Beřovicích. Zato takový adventure golf, to je něco jiného! Sice tu uplatníte všechny finesy získané při hře klasického golfu, ovšem nesmíte se moc rozmachovat. Tento typ golfu se totiž hraje na hřišti, které je stejně velké jako to minigolfové. A kde jej najdete? Přece v Horním Bezděkově. A když už tady budete, nezapomeňte své rodiče nalákat do zdejší restaurace. Protože takové dobroty pravé tyrolské kuchyně nikde jinde v Čechách neochutnáte!

Toto vše je jen několik typů, jak si užít cyklotoulky po Kladensku co nejlépe. Zajímavých míst je tady mnohem víc. Stačí tedy do batůžku sbalit jen to nejnutnější, domluvit se s kamarády nebo rodiči a vyrazit na výlet. Můžete se řídit značenými cyklistickými a turistickými trasami anebo vyrazit jen tak, nazdařbůh. Vždycky objevíte něco, co vás překvapí a potěší.

Toto vše je jen několik typů, jak si užít cyklotoulky po Kladensku co nejlépe. Zajímavých míst je tady mnohem víc. Stačí tedy do batůžku sbalit jen to nejnutnější, domluvit se s kamarády nebo rodiči a vyrazit na výlet. Můžete se řídit značenými cyklistickými a turistickými trasami anebo vyrazit jen tak, nazdařbůh. Vždycky objevíte něco, co vás překvapí a potěší.

Koupit CYKLOMAPU KLADENSKO DĚTEM

CYKLOVÝLETY

Pro odměnu v parném létě

Prázdniny bez vody si snad nikdo z nás nedovede ani představit. Jistě, do kladenského aquaparku si můžete zajet kdykoli během roku a v létě je hned vedle velké koupaliště. Proč ale nespojit koupačku s výletem na kole? A třeba i s trochou poznání. Tento výlet, který opravdu dlouhý ani náročný nebude, je ideální pro ty, kdo bydlí v Buštěhradu.

Po cyklotrase č. 0018 odtud vyjedete přímo na jih k Památníku Lidice. Ten sice cyklotrasa objíždí, přesto tady můžete kola zaparkovat a pietní místo si projít. Pak máte hned dvě možnosti. Tou první je již uvedená cyklotrasa, která z Lidic pokračuje dál na Hřebeč a Netřeby. Anebo můžete na konci lipové aleje odbočit vpravo směrem ke sportovnímu areálu, odkud se do Hřebče dostanete bezpečněji po cyklostezce. A pak už je to skutečně jen kousíček.

Za Netřebami odbočí cyklotrasa vpravo, projedete kolem zahrádek a hned za nimi na dalším rozcestí zamíříte přímo do lesa. Tam stačí několikrát pořádně šlápnout do pedálů, na nejbližší křižovatce znovu zabočit vpravo a vytoužená a zasloužená odměna v podobě průzračně čisté vody v bazénu ve tvaru velryby je přímo před vámi!

Cyklovýlet - Ručně malovaná cyklomapa Kladensko

Po stopách hornické minulosti

 Výlet z větší části následuje značení cyklotrasy č. 0017 a hodit se bude spíše MTB kolo.

Ideální start je na kladenském vlakovém nádraží, odkud vyrazíte po cyklostezce podél ulice Americká. Když projedete lesíkem a ocitnete se mezi paneláky, zpozorněte, protože právě tady odbočíte vlevo na cyklotrasu č. 0017. Provede vás sídlištěm, kročehlavským lesem a přes někdejší dělnickou kolonii jménem Dříň. Vystoupáte ke kostelu Narození sv. Jana Křtitele, který se jako jediný dochoval ze zaniklé vsi Újezdec, abyste se pak příjemným sjezdem dostali do Vrapic.

Tady bývaly hned dvě důlní štoly – Josefská a Ludmilská. Pro oko výletníka zde nic moc zajímavého k vidění není, stejně jako u bývalého dolu Ferdinand, odkud cyklotrasa znovu pokračuje po lesní silničce až do kladenské části Švermov. Tady ji ale na kruhovém objezdu opustíte a přejedete na ulici Jaroslava Seiferta, kde pro další směr cesty budou nejdůležitější šipky ukazující k Hornickému skanzenu Mayrau, tedy hlavnímu cíli tohoto výletu. Protože právě tady se totiž můžete podrobně seznámit s hornickou minulostí celého Kladenska.

Pro další cestu bude důležitá žlutá turistická značka, která z Tuhaně vede lesem do Rozdělova. A odtud už se pěkně pohodlně po cyklostezce kolem aquaparku a in-line okruhu vrátíte zpět na nádraží.

Cyklovýlet - Ručně malovaná cyklomapa Kladensko

Z Tuchlovic na rozhlednu

Z jižního konce Tuchlovic se vydejte po cyklostezce k bývalému dolu. Po pěti stech metrech odbočíte doleva a po chvilce jste zase na cyklostezce. Projedete areálem fotovoltaické elektrárny a mezi poli až na křižovatku se silničkou u řeky Loděnice. Tady odbočte vpravo na cyklotrasu č. 8248.

Hned na samém okraji obce Srby se říčka rozlévá do Turyňského rybníka, kde máte jedinečnou příležitost seznámit se s nejrůznějšími vodními živočichy a rostlinami. Nezapomeňte na občerstvení ve zdejší restauraci! Odtud pokračujte po téže cyklotrase vesnicí a lesem až na rozcestník u nádraží. Tady je volba jasná – prostě jenom přejedete silnici a napojíte se na cyklotrasu č. 0017, ze které na konci lesa odbočíte vpravo na č. 0018. V Doksech se můžete stavit u řopíku a pak už mírným stoupáním zamíříte do obce Družec. Určitě zajeďte ke kostelu, kde objevíte menhir Zkamenělec, anebo ke slunečním hodinám na Družeckou kalvárii.

A žlutá turistická značka vás zavede k rozhledně Veselov, odkud budete mít velký kus Kladenska jako na dlani. Kousek budete stoupat terénem, ten výhled ale za to stojí. A až sjedete zpátky do vsi, cyklotrasa č. 201 vás vyvede směrem k Žilině, kde odbočíte na číslo 8246 a vrátíte se zpět do Tuchlovic.

Cyklovýlet - Ručně malovaná cyklomapa Kladensko