Malovanou cyklomapu Vsetínsko dětem jsme pokřtili na Čartáku

26. června 2023

Akce

Při poznávání Valašska nemůžete minout horu Soláň. Žádná velehora to není, ale je to hora bájná, kterou jeden slavný básník nazval „odrazištěm bohů“.

Na Soláni žili a pracovali významní umělci. Nejblíže vrcholu si postavil chalupu akademický malíř Alois Schneiderka a po jeho smrti v ní žil akademický malíř Karel Hofman. Nad Karlovským jezerem měli postavenou dřevěnici akademický malíř Jan Kobzáň a František Podešva, také akademický malíř, a jeho žena spisovatelka Marie Podešvová. Hudební skladatel a pedagog Jaromír Podešva koupil chalupu nad jezerem. Tito umělci se nechali zcela pohltit místy, kde žili. S jejich životem i prací se můžete seznámit přímo na Soláni ve Zvonici nebo ve Valašském atelieru u Hofmanů.

S novou generací malířů se ale seznámíte v malované cyklomapě Vsetínsko dětem. Do její tvorby jsme totiž zapojili ty nejlepší kreslíře a malíře na světě – děti. A proč toto rozhodnutí? Odpověď je překvapivě jednoduchá. Ze zkušeností víme, že v ručně malovaných mapách se děti orientují podstatně lépe než v těch klasických. Proč by se tedy nemohly samy podílet na jejich konečné podobě? Ano, byli to právě žáci základních a základních uměleckých škol ze Vsetínska, kteří nám s tvorbou mapy pomohli. A je dost možné, že některý žák se v budoucnu usadí na Soláni a bude zde tvořit, malovat a tím pokračovat ve zdejší tradici.

Malovanou cyklomapu Vsetínsko dětem najdete i na Soláni, hned vedle Horského hotelu Čarták. Krásný dřevěný stojan s mapou vkusně doplňuje nové hřiště pro děti plné dřevěných houpaček a prolézaček. Prostor kolem hotelu majitelé postupně zvelebují a návštěvníci zde najdou příjemné a klidné místo k pobytu.

Ideální místo pro uvedení malované cyklomapy Vsetínsko dětem do života 🙂 Bylo nám ctí, že se role kmotra zhostil předseda Sdružení pro rozvoj Soláně, z.s. a zároveň spolumajitel Horského hotelu Čarták – Ing. Josef Korytář a sudičky z CBS Nakladatelství: Ing Blanka Imramovská, Mgr. Barbora Krajčová, Bc. Radka Fůsková, Ing Zuzana Horáková.

Pan Korytář účastníky pozval na tradiční akce, které pořádá Sdružení pro rozvoj Soláně: sečení luk nebo Mezinárodní folklorní festival Léto na Soláni (12. 8. 2023). Doporučil také procházky po okolí, po hřebeni na Kotlovou k Valašskému okénku, kde provozovatel pan Fejfar návštěvníky pohostí svou specialitou – Korenovicu vyrobenou ze slivovice a z kořene hořce nebo na Gigulu k novému občerstvení, kde se vyřádí i děti – na dřevěné průlezce ve tvaru rolby.

Výletů se dá kolem Soláně podnikat velké množství, inspiraci najdete i v malované cyklomapě Vsetínsko dětem. Tak vzhůru za objevy!

Ručně malovaná cyklomapa Vsetínsko dětem
Ručně malovaná cyklomapa Vsetínsko dětem